O naszej serii


Lubisz poznawać nowe kultury? Ciekawią cię hiszpańsko- i portugalskojęzyczne kraje świata? Masz ochotę dowiedzieć się, jak żyją ich mieszkańcy i jak wyglądało ich życie przed laty, jakie mają poglądy, jaką sztukę powołuje do istnienia ich wrażliwość na piękno?

U nas możesz zapoznać się z książkami, które przeniosą cię w tamte odległe i fascynujące strony. Mamy do zaoferowania zarówno literaturę piękną, jak i naukową; nie stronimy też od motywów artystycznych. Każdą z pozycji możesz zakupić.

Ale Biblioteka Iberyjska to nie tylko książki. Prowadzimy działalność kulturalną, organizując wystawy malarstwa i fotografii, koncerty oraz prezentacje poszczególnych publikacji. Wydarzenia te uświetniane są przez znamienitych gości z kręgów kultury, świata akademickiego, polityki, dyplomacji. Informacje na temat nadchodzących imprez znajdziesz w dziale „Aktualności”.
 Seria wydawnicza, nosząca tytuł Biblioteka Iberyjska, wydawana przez Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, została zainaugurowana w 2006 roku dwujęzycznym tomem Fernando Pessoy pt. Przesłanie (Mensagem). Ukazują się w niej dzieła związane z obszarem kulturowym iberyjskim i iberoamerykańskim, a także luzofońskim (czyli dotyczącym ośmiu niezależnych dziś krajów języka portugalskiego), a przede wszystkim z jego polskimi kontekstami.

Publikowane w serii dzieła, mimo że w większości powstały na zachodnich rubieżach Europy, a nawet jeszcze dalej, w Latynoameryce, stanowią dla nas jeden z wielu możliwych kluczy do lepszego zrozumienia odległych krajów, ich historii, kultur oraz ich mieszkańców. Stanowią także próbę odpowiedzi na pytanie o narodową swoistość kultury, jakże ważną w dzisiejszych czasach. Zainteresowanie własnym rodowodem, samoświadomość zakotwiczona w indywidualnej i zbiorowej pamięci jest w dzisiejszych czasach elementem naszej tożsamości. Ale czymże jest własna tożsamość, jeśli nie przegląda się w lustrze tożsamości Innego – la question de l’autre - by przywołać Tzvetana Todorova? Badania nad tożsamością nie są przecież jedynie dziedziną archeologii wiedzy, ale również dziedziną tworzenia nowych jej archiwów, m.in. poprzez nawiązanie kontaktu z inną pamięcią, innym doświadczeniem historii, inną wizją przeszłości i kreacją przyszłości.
Katalog


Historia Trynidadu i Tobago
Marcin Florian Gawrycki

Cena: 35.00 zł
Cena katalogowa: 35.00

¿Socialismo en el Capitalismo? Chile en 1932
Ryszard Stemplowski

Cena: 20.00 zł
Cena katalogowa: 20.00

Już wkrótce...

NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook